Fantasy World
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Защо форумите за фентъзи се посещават по-малко?

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Go down

24112009

Писане 

Защо форумите за фентъзи се посещават по-малко? - Page 2 Empty Защо форумите за фентъзи се посещават по-малко?




С Миро често се питаме един фундаментален въпрос- защо форумите за фентъзи литература не вървят, както останалите? Под "останали" визирам тийн и прочие, а във фентъзи изключвам дискусиите за Хари Потър и "Здрач", да ме извинят феновете им, просто сега става дума за нещо друго- т.нар. "старо фентъзи".

Това е онзи стил, който е типичен за автора, като Фийст, Едингс, Джордан и Сие. Вярно, че Фийст има нови произведения, но като цяло той е от старите автори. За Толкин да не говорим -няма автор, който да има същия стил на писане.

Та, защо не вървят? Може би не се радват на такава популярност, както новите автори. "Здрач" и Хари Потър са с няколко идеи по-комерсиално написани от книгите на горните автори. Дори Ериксън, който е вече символ на новото поколение фентъзи писатели, не може да направи това, което Хари Потър може.

Комерсиалното води до посещаемост на форумите, предназначени за дискусия около книгите на съответните поредици. Най-посещаеми и активни са клубовете, посветени на "Здрач" и Хари Потър (като данни в момента) и може би това е ясно, след като говорим за доста разпространени поредици фентъзи.

От друга страна стои въпросът за самата литература. С какво фентъзито е по-лошо от останалите жанрови, че тези, които четат такива книги често носят етикети? Колко са големите фентъзи форуми в България? Два,три,четири? да, може би няма толкова фенове, които да четат и дискутират по форуми. Някои казват, че времето на форумите е минало. Аз не мисля така. Има достатъчно примери в Британия и САЩ за успешни форуми, посветени на любимата ни литература.

Нека дам думата на вас-какво смятате по въпроса за комерсиалното фентъзи, форумите, посещаемостта?
Averroes
Averroes
Lord of FW

Male
Брой мнения : 324
Години : 36
Местоположение : Sofia,BG
Репутация : 2
Кредит : 379

http://malazanbg.ipbfree.com

Върнете се в началото Go down

Share this post on: reddit

Защо форумите за фентъзи се посещават по-малко? :: Comments

Sluffy

Писане Сря Ное 25 2009, 16:56 by Sluffy

В опит да завърша тема, защото има нужда от някакъв смислен завършек, ще обобщя казаното най-вече от мен и колеги, които споделят мнението ми. Хари Потър (и Здрач) е детска книжка за младежи. Тя не трябва да бъде обаче еталон за даден жанр, а именно фентъзито. Защото няма качествата да се сравнява с много по-стойности произведения, да не ги изборявам отново. Въпроса е че много хора я възприемат за такава просто защото е по-леко и неангажиращо четиво. Но това не я прави по-стойноста. Властелина това му е чара - милионите имена, определенията с които човек може например да си обогати речника. Дълбокия изказ, който те кара да обмислиш внимателно какво четеш. Къде, къде по-важни и отново - стойностни неща съдържат в себе си книгите на Толкин.
Разбира се, за да ги разбере човек, за да вникне в една сложна книга се изисква да се напънат мозъчните клетки, а напоследък хората доста ги мързи да правят това упражнение докато четат. За това се търси нещо по-леко, неангажиращо. За това Хари Потър е книга за масите, а Властелина - за ценителите. А такива има все по-малко в България и затова форумите за фентъзи се посещават все по-рядко.

Върнете се в началото Go down

Witch-king

Писане Сря Ное 25 2009, 18:17 by Witch-king

Такааа... Да се включа сега аз отново към дискусията за Хари Потър и Властелина, която може да се каже, че е неделима част от моя фентъзи живот. Тъй като не искам да повтарям казаното вече от Чиби, с което съм съгласен до последната дума, ще кажа само малко отностно последните няколко казани от Вари неща.
Колега, казваш, че Толкин използва много думи и описания в сравнение с Талев. Вероятно ако го погледнем така си напълно прав. Но за мен точно тази негова бързина прави Железния Светилник (примерно) една леко постна книга (почти като постната пица на финансовия министър, ама то е друга тема). Отностно дълбочината на самия разказ и тази на героите може да се направи сравнение между гореспоменатите книги (или поне моите лични реакции, когато ги четох). И в двата случая знаех какво ще се случи, кога по-рано, кога по-късно. Разликата обаче беше, че именно поради липсата на достатъчно описания нито един от героите на Талев не успя да ме хване толкова, колктоо тези на Толкин. Да, интересни бяха, да историята беше хубава, но... постно направена. От друга страна Толкин пише по такъв начин, че съм се чувствал сякаш съм в историята, сякаш съм десетия член на Задругата (или по-скоро десетия назгул, но в по-късен прочит).
В никакъв случай не казвам, че колкото повече описания има, толкова по-добре. Безкрайните приказки на Джордан на моменти са ме дразнили адски и съм прескачал цели абзаци, докато се стигне до действие. Всяка крайност е вредна както се казва. Но за мен лично Толкин е нацелил идеалното съотношение описание-действие.

Що се отнася до злодеите мога да кажа, че не си прав. И до ден днешен предпочитам Дракона пред Тъмния в Колелото, Батман пред Жокера, Фантастичната четворка пред Доктор Дуум или Железният Човек пред Мандарина. Не отричам също, че съм привържаник на Императора (защото той, а не вейдър е баш злодейя, нека си го кажем) пред Люк, Саурон (нищо, че Краля Чародей ми е любимец, но за примера) пред Фродо или Мелкор пред Валарите). Но това е при положение, че тези "злодеи" са герои създадени с невероятна дълбочина. Аз предпочитам Саурон не защото е зъл badass с тонове армии (не че и това не играе, просто не чак толкова), а защото е така направен, че аз лично предпочитам неговата гледна точка към нещата.

Върнете се в началото Go down

Sluffy

Писане Сря Ное 25 2009, 18:40 by Sluffy

Ае стига по спора Хари Потър - Властелина. Следващия или говори по конкретната тема без леки "отклонения" или си прави темичка в раздел по избор и там да си коментира. Никого не спирам да си изкаже мнение, ама не е нужно точно в тази тема.

Върнете се в началото Go down

Laiqalasse

Писане Сря Ное 25 2009, 19:09 by Laiqalasse

Сравнения на Толкин с Талев? Mad Айде няма нужда, честно казано. Най-малкото двамата не са в един жанр. Освен това Толкин хич не се разправя с големи описания на героите си, от време на време току вмъкне някоя думичка - тя стига. Хурин Непреклонни. Хадор Златокоси. Фингон Смели. Финрод Мъдри и т.н. Ама по темата, която именно е:

Защо форумите за фентъзи се посещават по-малко?
Естествено е - хората, посещавали въпросните места порастват. Тръгват на работа, губят си времето с маловажни неща по цял ден и накрая са изморени и не им се разправя с форуми. Младото поколение *размахва насам натам бастунЯ си, чешейки се по дългата бяла брада* не чете особено много и по тоз начин се появява една празнина. Неприятно, но факт. Аз лично се надявам след като излезе "Хобит" народа да се обърне към книжките и кой знае - може пък да има пак наплив като едно време след Властелина.


Дискусията за Хари Потър и Властелина беше преместенa в тази тема

Върнете се в началото Go down

Писане  by Sponsored content

Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 2 Previous  1, 2

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите