Fantasy World
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Какво е Бомбандил?

+4
Laiqalasse
Vari
Witch-king
Kel Sinan
8 posters

Go down

Какво е Бомбандил? Empty Какво е Бомбандил?

Писане by Kel Sinan Чет Сеп 25 2008, 12:36

Кой или какво е Том Бомбандил и какво е, според вас, мястото му в епоса????
Kel Sinan
Kel Sinan
Member

Male
Брой мнения : 694
Години : 36
Местоположение : In The Legends
Репутация : 9
Кредит : 769

http://www.belizarius.blog.bg

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Witch-king Чет Сеп 25 2008, 12:48

Бомбадил е...Бомбадил. Вероятно някакво доста старо същество, да речем дух подобен на айнурите, но по някакъв начин свързан със самата Средна Земя. Продукт на Първата Песен предполагам, но по-различен от другите деца на Еру.
И сега да се обоснова:
Няма (или поне аз не се сещам да има) сведения за пристигането му на Средната земя.
Пръстена изкушаваше Гандалф, който е айнур, а над Бомбадил ефект нямаше.
Witch-king
Witch-king
Moderator

Male
Брой мнения : 1079
Години : 34
Местоположение : Strasbourg, France
Репутация : 8
Кредит : 1128

Character sheet
Име: Хайнрих Майер
Години: 23
Раса: Човек

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Kel Sinan Чет Сеп 25 2008, 12:53

Ами той и над джуджетата няма чак такъв ефект попринцип....Изглежда срещу стихиите на Явана и Алуе, силата на Саурон отслабва, можеби защото той самия е бил техен слуга? Но пък, Бомбандил май е доста повече от маяр, какъвто е Гандалф....
Kel Sinan
Kel Sinan
Member

Male
Брой мнения : 694
Години : 36
Местоположение : In The Legends
Репутация : 9
Кредит : 769

http://www.belizarius.blog.bg

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Witch-king Чет Сеп 25 2008, 12:58

Обаче и Валар не е. Най-малкото, в Силмарилион точно се казва кои и колко са дошлите на Средната земя Валари.
Witch-king
Witch-king
Moderator

Male
Брой мнения : 1079
Години : 34
Местоположение : Strasbourg, France
Репутация : 8
Кредит : 1128

Character sheet
Име: Хайнрих Майер
Години: 23
Раса: Човек

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Kel Sinan Чет Сеп 25 2008, 13:12

Да де, ама има и други айнури, с мощта на Валарите, за които не се говори и не можем да сме сигурни, дали не са слизали по-късно на земята. За Бомбандил знаеме че е по-стар от падението на Белерианд и помни кога Ентите са бродели до Графството (Младостта на Върбалан). Освен това, в Силмарилион, поне аз тъака помня, се казва че Саурон е най-могъщия маяр, следователно за да му устои някаква сила, тя трябва да е по-голяма от неговата. За такава сила сред маярите съм чувал само при Мелиан, господарката на Скритият Лес....Едва ли тя е станала нисичък брадат човек със смешни дрехи и се е оженила за речната щерка Very Happy Впрочем Златната дъщеря на реката най-вероятно е маяр, който е служил на Явана преди Отделянето на Валинор или поне аз така си мисля....
Kel Sinan
Kel Sinan
Member

Male
Брой мнения : 694
Години : 36
Местоположение : In The Legends
Репутация : 9
Кредит : 769

http://www.belizarius.blog.bg

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Witch-king Чет Сеп 25 2008, 13:19

В Силмарилион изрично се казва, че единственият айнур-Валар, слязъл след основната група е Тулкас. От тогава нищо от посока Еру не е идвало, като изключим потопа на Нуменор. А Бомбадил трябва да е доста по-стар. По-скоро е вид....аномалия получена при създаването на самата Средна Земя. Започвам да се чудя дори дали не е вид аватар на самия Илуватар. Не, че знам за какво му е, но...
Witch-king
Witch-king
Moderator

Male
Брой мнения : 1079
Години : 34
Местоположение : Strasbourg, France
Репутация : 8
Кредит : 1128

Character sheet
Име: Хайнрих Майер
Години: 23
Раса: Човек

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Vari Чет Сеп 25 2008, 14:02

Преди време и аз се зачудих какво е специалното у него и даже попаднах на две така да се каже литературни есета по въпроса, от които съм най-склонен да приема, че ''Tom Bombadil is Tolkien's moral ideal.''

Който иска да се задълбочи може да прочете размишленията:

http://tolkien.slimy.com/essays/Bombadil.html

http://www.cas.unt.edu/~hargrove/bombadil.html
Vari
Vari
Member

Male
Брой мнения : 1310
Години : 34
Репутация : 11
Кредит : 1367

Character sheet
Име: Емелин Абендис
Години: 22
Раса: Полу-елф

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Laiqalasse Чет Сеп 25 2008, 14:25

Бомбадил не е валар. Нито маяр. Да не говорим за Еру. Той е някаква външна за Средната земя сила - същество което, очевидно, не се връзва с нищо остнало и вече познато в тоя свят. Елфите го наричат Ярвен-бен-адар - Най-стария, без баща. Това може да направи някой намеци за Илуватар, но наистина няма телесно въплащение на Еру. Истината е, че Толкин не споменава какво точно е Том. Но отбелязва от къде е почерпил вдъхновение за него. Децата му имали кукла с дълга брада, синьо елече и жълти ботуши. Той видял, че си я харесват и решил да я включи в книгата. Та ето какво е Бомбадил. Най-общо може да се разгледа като една връзка между нашия, реалния свят и света на въображението на Толкин. Иначе всякакви спекулации може да се направят с него.
Laiqalasse
Laiqalasse
Member

Male
Брой мнения : 220
Години : 40
Репутация : 3
Кредит : 234

Character sheet
Име: Илвеин
Години: 45
Раса: Тъмен елф

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Witch-king Чет Сеп 25 2008, 14:33

Може и да е морала на Толкин, да. Но дори това не обяснява спецификата на самия герой Том Бомбадил. доколкото видях и в първото есе не стигат до някакво крайно обяснение, а просто до избора маяр или вид природен дух. Вероятно ще трябва да разнищим и въпроса за Goldberry, за да стигнем до заключение за Том. И по една точка съм склонен да се съглася с теорията на колегата Кел Синан, за маярския произход. Нещо повече - ще пробвам с конкретно име и обяснение, макар да се събират твърде много "ако.
Предположението ми е, че Голдбери е Мелиан. Доколкото си спомням след второто падение на Мелкор, когато окончателно го заключват, уж повечето от дошлите на Средната земя елфи, маяри и т.н. си се връщат обратно във Валинор. За Мелиан обаче не си спомням такова нещо. А тъй като Белерианд е потопент, тя вероятно ще си стърси ново място за живот. И тогава се намира с Том Бомбадил и тъй като е видяла твърде много бой и стригане решава на води неговия пацифистичен начин на живот. Още повече, че биха си подхождали двамцата с едно същество като него.
Ако приемем, че Голдбери е маяр, то имаме следните няколко избора за Том- и той да е маяр или да е дух. Но вече видяхме, че Единствения определено има влияние над маярите. Гандалф, Саруман, Саурон... Всеки го търси, иска или се страхува от него. В случая с Гандалф да речем, заради това, в което Сивия може да се превърне. Том обаче си подмяташе Пръстена все едно го е купил за 2 лева от Женския пазар, сложи си го и нищо. Ако влияе на останалите маяри, защо не му влияе и на него? Не е логично. Той дори е единственото същество, което видно не се интересува от Пръстена. Вероятно, защото Пръстена не може да промени самата Средна земя. Т.е. ако Том е част от въпросната по какъвто и да е начин Единсвения няма да му оказва влияние, както и се случва. Другата опция е, ако е същество, досста по-могъщо от Пръстена. А такива неща са малко. Валарите и малцина маяри са били по-силни от Саурон, който какво е известно прехвърля силите си именно в Пръстена. Това значи, че ако приемем, че Том е някакъв супер-мега могъщ маяр всичко е възможно. Но чак толкова силен и неизвестен...мен ме съмнява.
Варианта е да е Валар, но те уж са решили да не се месят в борбата срещу Саурон, защото последния не им е в категорията. Значи няма какво да прави един Валар извън Валинор. (Улмо е изключение, той си живее принципно из моретата)

За сега толкоз. Отивам да си чета за дисертацията...
Witch-king
Witch-king
Moderator

Male
Брой мнения : 1079
Години : 34
Местоположение : Strasbourg, France
Репутация : 8
Кредит : 1128

Character sheet
Име: Хайнрих Майер
Години: 23
Раса: Човек

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Aelys Чет Сеп 25 2008, 19:36

Мелиан не отива ли във Валинор, след смъртта на Тингол? Neutral
Aelys
Aelys
Member

Брой мнения : 1033
Години : 36
Репутация : 11
Кредит : 1094

Character sheet
Име: Верисаел Еринвар
Години: 48
Раса: Елф

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Laiqalasse Чет Сеп 25 2008, 19:46

"сетне изчезнала от Средната земя и отлетяла към страната на
Валарите отвъд западното море, да размишлява горчиво над своите болки сред
градините на Лориен и легендите повече не споменават за нея. "


казва Силмарилиона. Лично аз си мисля, че Мелиан прекалено много е обичала Елве, че да се замъкне обратно в Средната земя. Те си седят там, във Валинор след като Мандос е освободил Тингол от черозите си и си пият... какво беше... здравур май...
Laiqalasse
Laiqalasse
Member

Male
Брой мнения : 220
Години : 40
Репутация : 3
Кредит : 234

Character sheet
Име: Илвеин
Години: 45
Раса: Тъмен елф

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Witch-king Чет Сеп 25 2008, 20:44

Значи теорията за Голдбери си заминава поради склерозата на автора. Но продължавам да си отстоявам тезата за Том, макар и без частите за двамата маяри.
Witch-king
Witch-king
Moderator

Male
Брой мнения : 1079
Години : 34
Местоположение : Strasbourg, France
Репутация : 8
Кредит : 1128

Character sheet
Име: Хайнрих Майер
Години: 23
Раса: Човек

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Kel Sinan Пет Сеп 26 2008, 09:48

Усещам че с колегата Чародей вървиме в една насока. Laiqalasse, в случая не е толкова важно че кукла е послужила за първо образ. Това са от онези любопитни факти тип, под кое дърво е седял докато е измислял хобитите или за старата нормандска кула, от където идва влечението му към кулите попринцип. В сучая разсъждаваме върху същността на Том. Аз не съм съгласен че е част от музиката на Айнурите, тъй като, само елфите и хората, от всички живи същества са част от нея. Джуджетата и Ентите са създадени после, орките и другите гадини са чеда на Мелкор. Следователно, Бомбандил не принадлежи на тази музика. Голдбери не е нужно да е точно Мелиан. Може да е маяр подобен на Гандалф или по-слаб. Дори и по-слаб, само Балрозите и Саурон могат да й съперничат по мощ и евентуално Галадриел, Кирдан и Елронд. Любопитно ми е дали Гандалф знае за Бомбандил? Аз мисля че не, иначе щеше да каже на хобитите за него, тъй като знае от къде минават те....
Kel Sinan
Kel Sinan
Member

Male
Брой мнения : 694
Години : 36
Местоположение : In The Legends
Репутация : 9
Кредит : 769

http://www.belizarius.blog.bg

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Witch-king Пет Сеп 26 2008, 14:50

Върви народе възродени... С мосю Синан наистина сме на едно мнение, поне генерално. За това само ще добавя, че Гандалф знае за Бомбадил. Ще карам по спомен, но някъде казваше нещо от сорта на "Стар е той.", как искал да го види и т.н.
А иначе Гандалф не предупреди хобитите, защото не мислеше, че ще минават през старата гора. По-скоро, по разни поляни и т.н. Иначе вероятно щеше да ги насочи.
Witch-king
Witch-king
Moderator

Male
Брой мнения : 1079
Години : 34
Местоположение : Strasbourg, France
Репутация : 8
Кредит : 1128

Character sheet
Име: Хайнрих Майер
Години: 23
Раса: Човек

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Kel Sinan Пет Сеп 26 2008, 15:35

Ол, но си мисля, че Сивия Странник не се е срещал лично с Том инач ещеше да знае доста повече....
Kel Sinan
Kel Sinan
Member

Male
Брой мнения : 694
Години : 36
Местоположение : In The Legends
Репутация : 9
Кредит : 769

http://www.belizarius.blog.bg

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Eleril Вто Ное 18 2008, 02:04

Ей го спора стар като Арда.Кой е по-стар-Еру или Том Laughing .
Мое лично мнение е,че Томчо си е Маяр.За целта трябва да е МНОГО силен Маяр-нещо от сорта на Еонве или Мелиан,че да издържи на Сауроновата мощ(за златното кръгче иде реч).Защо мисля така ли-знаем кои са Валарите,за проекция(аватар) на Еру е абсурдно да говорим,а единствените други "духове' в Средна земя са Елфите и Хората(и Джуджетат ама те са по-специален случай).Значи трябва да е Маяр,защото друг вид духове не останаха.
Освен това ако си спомням правилно Златоронка беше елф.Пишеше го нейде из Пътешествията на Том Бомбадили или Историята на Средна Земя том Измежду-томовете.
Но доколкото знам няма и сигурно няма да има някаква точна дефиниция на това е кой е Том-малко ли се спори и в Арменелос и в БГТФ и все до задънена улица се стига.
Eleril
Eleril
New Member

Male
Брой мнения : 14
Години : 33
Репутация : 0
Кредит : 14

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Witch-king Вто Ное 18 2008, 08:44

Вероятно ни остава само да чакаме Кристофър Толкин да се изкаже по въпроса, ако и той знае...
Witch-king
Witch-king
Moderator

Male
Брой мнения : 1079
Години : 34
Местоположение : Strasbourg, France
Репутация : 8
Кредит : 1128

Character sheet
Име: Хайнрих Майер
Години: 23
Раса: Човек

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Loras Вто Ное 17 2009, 08:11

Том според мен спокойно може да е Илуватар или както му беше там името

По-древен и по-могъщ от всички и общо взето безразличен към това което се случва из света

И на едно място се казва че ако Саурон спечели дори мястото където живее Том да е последната твърдина в средната земя тя също ще падне накрая

и също логично хехе никой не е непобедим все пак а и дори да може да спечели ще трябва да заличи всичко което е създал хмм дали би го направил Wink
Loras
Loras
New Member

Male
Брой мнения : 24
Години : 44
Местоположение : Plovdiv
Репутация : 0
Кредит : 27

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Гост Пон Мар 21 2011, 12:17

Хора това всичкото със маяри, валари и какви ли не още -ари от "Силмарилион" ли сте го чели аз не помня такива работи във Властелина.

Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Sluffy Сря Юли 06 2011, 21:56

Аз лично от една "енциклопедия" бъкана с термини и личности от Средната земя. Мисля че доста се говори за тези неща в Силмарилион и/или Децата на Хурин, но не съм ги чел и мога да само да гадая.
Sluffy
Sluffy
Lord of FW

Male
Брой мнения : 2016
Години : 36
Местоположение : Here and there, I'm everywhere
Репутация : 8
Кредит : 2336

Character sheet
Име: Риисак
Години: 24
Раса: Човек

http://sluffy.data.bg

Върнете се в началото Go down

Какво е Бомбандил? Empty Re: Какво е Бомбандил?

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите