Fantasy World
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Връх в творчеството на Професора

+6
Elesarche
Aelys
Eruin
Kel Sinan
Vari
Witch-king
10 posters

Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Връх в творчеството на Професора

Писане by Witch-king Съб Сеп 20 2008, 10:16

Кое произведение на Толкин според вас може да бъде определено като неговото най-добро? Сиреч - коя е любимата ви книга.


Последната промяна е направена от Witch-king на Съб Сеп 20 2008, 11:57; мнението е било променяно общо 1 път
Witch-king
Witch-king
Moderator

Male
Брой мнения : 1079
Години : 34
Местоположение : Strasbourg, France
Репутация : 8
Кредит : 1128

Character sheet
Име: Хайнрих Майер
Години: 23
Раса: Човек

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Witch-king Съб Сеп 20 2008, 10:18

Vari написа:Децата на Хурин определено Very Happy Гениална, като древногръцка трагедия. Героите не могат да избягат от съдбата си, каквото и да правят. Турин буквално губи всичко, за което се е борил и обичал. Моргот успява напълно да съсипе духа му и да го доведе до такова безсилие, че сам да отнеме живота си. И все пак Моргот няма силата да изличи напълно Турин, защото за тези, които спасява той си остава герой. Трагедията на Турин е в това, че той губи всичко свое, но със силата и смелостта си дава поне малка надежда на другите. За мен лично това е най-добрият образ на Толкин.

Така с две думи разбирам книгата Razz но ако трябва да напиша пълното си впечатление от нея, това ще отнеме дни Very Happy
Witch-king
Witch-king
Moderator

Male
Брой мнения : 1079
Години : 34
Местоположение : Strasbourg, France
Репутация : 8
Кредит : 1128

Character sheet
Име: Хайнрих Майер
Години: 23
Раса: Човек

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Vari Съб Сеп 20 2008, 11:51

Добре Very Happy Сега всичко си е точно Връх в творчеството на Професора 724288
Vari
Vari
Member

Male
Брой мнения : 1310
Години : 34
Репутация : 11
Кредит : 1367

Character sheet
Име: Емелин Абендис
Години: 22
Раса: Полу-елф

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Kel Sinan Съб Сеп 20 2008, 14:51

Властелинът на Пръстените за мен си остава най-добрата му творба Smile
Kel Sinan
Kel Sinan
Member

Male
Брой мнения : 694
Години : 36
Местоположение : In The Legends
Репутация : 9
Кредит : 769

http://www.belizarius.blog.bg

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Eruin Съб Сеп 20 2008, 19:14

С риск да ме убиете ще кажа, че четейки в тази тема се радвам, че единствените две книги на любимия ви автор, които съм прочела фигурират по-горе във вашите постове. Very Happy
Някак си се чувствам все едно не съм пропуснала чак толкова много колкото си мислех.
Eruin
Eruin
Member

Female
Брой мнения : 158
Години : 33
Репутация : 0
Кредит : 158

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Witch-king Съб Сеп 20 2008, 19:48

Силмарилиона също си струва. Както и Недовършени предания, като аз лично тях ги оценявам много високо по 2 причини:
написани са нестандартно, което е резултат от тяхната...непълност
и освен това разказват доста за предисторията на човешките кралства, и Пръстените.
Препоръчвам и двете.
Witch-king
Witch-king
Moderator

Male
Брой мнения : 1079
Години : 34
Местоположение : Strasbourg, France
Репутация : 8
Кредит : 1128

Character sheet
Име: Хайнрих Майер
Години: 23
Раса: Човек

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Aelys Съб Сеп 20 2008, 21:26

Силмарилион ми харесва най-много. Това е най-мащабната негова творба. В нея има материал за поне десет филма. Липсата на щастлив край и цялата трагедия на случващото се те карат да се замислиш.
Aelys
Aelys
Member

Брой мнения : 1033
Години : 36
Репутация : 11
Кредит : 1094

Character sheet
Име: Верисаел Еринвар
Години: 48
Раса: Елф

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Elesarche Вто Сеп 30 2008, 18:40

Връх без съмнение си остава Властелинът, но аз харесвам много повече Силмарилион-а (Феанор и Белег Връх в творчеството на Професора 578395 ) самата история много повече ме грабва за силмарилите и се акцентира доста върху елфите, тъй като те са ми слабост малко Rolling Eyes
Elesarche
Elesarche
Member

Female
Брой мнения : 94
Години : 33
Репутация : 0
Кредит : 0

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Witch-king Вто Сеп 30 2008, 21:04

Да, съгласен съм. Особено под Гронд. Twisted Evil
Witch-king
Witch-king
Moderator

Male
Брой мнения : 1079
Години : 34
Местоположение : Strasbourg, France
Репутация : 8
Кредит : 1128

Character sheet
Име: Хайнрих Майер
Години: 23
Раса: Човек

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Vari Чет Яну 08 2009, 01:04

^ This guy has the point Razz
Vari
Vari
Member

Male
Брой мнения : 1310
Години : 34
Репутация : 11
Кредит : 1367

Character sheet
Име: Емелин Абендис
Години: 22
Раса: Полу-елф

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Witch-king Чет Яну 08 2009, 01:26

За да върнем темата към живот бих искал да кажа, че дори и да изглежда, че хич не харесвам елфите (което в есенцията не е като да не е така) расата не ми е съвсем антипатична и има някои нейни представители, които ми допадат. Като имена мога да спомена Маеглин, Еол или Феанор. Те двамата са особен начин да се извърти традиционното у Професора възприемане, че елфите могат да са само добри и мили същества, грижещи се за всеобщото благо.
Witch-king
Witch-king
Moderator

Male
Брой мнения : 1079
Години : 34
Местоположение : Strasbourg, France
Репутация : 8
Кредит : 1128

Character sheet
Име: Хайнрих Майер
Години: 23
Раса: Човек

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Laiqalasse Чет Яну 08 2009, 01:39

Всъщност целия Силмарилион ни внушава, че елфите са изключително гадни същества. То не бяха братоубийства, предателства, междуособици, омраза и кво ли не. Не знам откъде идва това мнение, че елфите са добрички - в никой случай не са. Традиционния елф е гадняр. Дори и светстен тип като Маедрос накрая изгаднява. Даже принципно неутралния Тингол е един самонадеян и арогантен глупак. За Феанор не ща и да говоря, както и за повечето от синовете му. Общо взето се сещам двама изцяло положителни елфи. Финрод, който на мене ми е един от любимците и оня ненормалник Финголфин. Ако се съди по тия двамата - да, елфите са добрички. Но почти всички останали не са.
Laiqalasse
Laiqalasse
Member

Male
Брой мнения : 220
Години : 40
Репутация : 3
Кредит : 234

Character sheet
Име: Илвеин
Години: 45
Раса: Тъмен елф

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Witch-king Чет Яну 08 2009, 02:25

Има го и този момент. Но в края на краищата това е командния състав, не всички елфи. А и нолдорите са малционство.
Но като цяло идеята ми е, че елфите се борят за "добрата" кауза срещу "лошия" Моргот и в този смисъл се водят положителни герои. А и като цяло в Средната земя като каже някой елф и първата асоциация (освен ако не си джудже или лошковец) е едно..добро създание.
Иначе към споменатите от теб бих искал да добавя и Ородрет. Не се представи кой знае колко добре, но беше добра душа. Иначе в представата ми за "добри" се вписват и Финве, Куруфин, Келебримор, Гил Галад, Галадриел, Келеборн, за къде без Елронд и дечурлигата му...
Witch-king
Witch-king
Moderator

Male
Брой мнения : 1079
Години : 34
Местоположение : Strasbourg, France
Репутация : 8
Кредит : 1128

Character sheet
Име: Хайнрих Майер
Години: 23
Раса: Човек

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Aelys Чет Яну 08 2009, 07:23

Първо-нолрдорите не са чак толкова малко, второ Еол е синдар, Маеглин е смесен. Така че 1,5 от примерните ти за не традиционно добри елфи не са нолдори. И как може изобщо някой да смята Галадриел за добра? Тя е самонадеяна, непокорна, властолюбива, прекалено горда и какво ли още не. Включва се в бунта срещу Валарите, зашото ламти за власт! Тов аси го пише много ясно в книгата. Може да се противпоставя на Феанор, но го прави не защото е добра, а защото го вижда като съперник. Куруфин е най-хитрия син на Феанор, най-близък до него по коварство. Келебримбор уж се отрича от него, но по-късно сам се сдружава с Анатар. Келеборн е женен за Галадриел-това само по себе си е достатъчно провинение. Laughing Да не говорим, че както и да го гледаш това тяхно родословно дърво, все излизат братовчеди.

"Обикновените" елфи, които само служат на командирите, също не са невинни горски феички. Именно слугите на Келегорм изоставят Елуред и Елурин в гората. Без никой да им го заповяда.

Тингол и Тургон не са пример за смели герои, които неумроно се борят срещу 'злото'.

И все пак, без да определяме кой е крив и кой е прав, защото това е въпрос на гледна точка, ти нямаше ли да се бориш, ако някой целеше пълното унищожение на рода ти? (Моргот) В тови смисъл, войната им със злото е война за оцеляване; със или без Силмарили, щеше да се стигне до там.
Aelys
Aelys
Member

Брой мнения : 1033
Години : 36
Репутация : 11
Кредит : 1094

Character sheet
Име: Верисаел Еринвар
Години: 48
Раса: Елф

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Lord Bloodraven Чет Яну 08 2009, 08:15

Е тук вече не съм съгласна с много неща.

Но като цяло идеята ми е, че елфите се борят за "добрата" кауза срещу "лошия" Моргот и в този смисъл се водят положителни герои.

Зависи от прочита. Специално пък в Силмарилион липсва хиперболизацията на положителните черти у героите типична за Хобит и Властелина на пръстените. В Силмарилион с няколко изключения почти няма герой, който да не е сгафил нещо и серизоно да се отклонява от идеята за добър. Да разбира се има ги и тези прекрасни образи, които през живота си не са убили и муха, но сравнение с другите са малко.
А за добрата кауза срещу лошата...ако питаш мен след смъртта на Феанор ако можеш да ги питаш елфите за какво се бият няма да могат да ти кажат. Каузата на Феанор, от която почват всичко не е добра- той извършва братоубийство, тегли една на Валарите и в общи линии прави опит да зареже другите насред нищото. Ако типичната представа за "добро" се вписва в тези действия значи най-сетне сме започнали да живеем в циничния свят, в който много ми се иска. Аз лично харесвам Силмарилион толкова много точно, защото там не всичко е черно и бяло- зависи от гледната точка разбира се. За мен Мелкор не е злото- той е просто индивидуалността, този, който иска да направи нещо сам, този който е различен и иска да го покаже е на да пее по нотите на Еру...за мен един такъв герой не може да бъде заклеймен като зло и това да описва всичко в неговия образ.

Куруфин е най-хитрия син на Феанор, най-близък до него по коварство

Е в книгата за коварство не съм сигурна, че се споменаваше...може ида бъркам де. Виж по умения в ковачноцата е друга песен.

Келебримбор уж се отрича от него, но по-късно сам се сдружава с Анатар

Сега ясно, че от кръвта вода не става ама пък и той не е много наясно кой е Анатар. Когато разбира нещата са малко далеч от съдружие

И все пак, без да определяме кой е крив и кой е прав, защото това е въпрос на гледна точка, ти нямаше ли да се бориш, ако някой целеше пълното унищожение на рода ти? (Моргот)

Това не го разбрах...знам че ще прозвучи малко тип ако Ботев беше с каска а Левски с гумени ботуши, ама ако Феанор беше малко търпелив Нолдорите нямаше и да разберат какво е то Средна земя и щяха да си живеят мирно и спокойно с Валарите.
Lord Bloodraven
Lord Bloodraven
太政大臣

Female
Брой мнения : 2125
Години : 450
Местоположение : Hell
Репутация : 16
Кредит : 2330

Character sheet
Име: Ая
Години: 26
Раса: Полу-елф

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Aelys Чет Яну 08 2009, 12:58

Явно съм останала с грешното пвечатление, че Куруфун е изпечен хитрец, освен добър майстор. Грешака е моя.
Знам, че Келебримбор не е знаел за намеренията на Анатар, но цялата идея да създава всемогъщи пръстени по идея на някакъв мазен непознат с меден език го прави пълен глупак. като се има предвид опита му. Поне в моите очи.Smile Нито веднъж не се е спрял да си зададе въпроса "ЗАЩО?" Тази история до някъде преповтаря историята със Феанор и Мелкор. Но с различен край.

Последият ми коментар се отнасяше до ->"Но като цяло идеята ми е, че елфите се борят за "добрата" кауза срещу "лошия" Моргот и в този смисъл се водят положителни герои."
Не, елфите не се борят за добрата кауза, а за оцеляване. Самите те са загърбили Валарите, които се падат ''добрите''. И не говоря само за нолдорите, а най-вече за синдарите и аварите в Средната земя, които са си на практика изоставени от Манве и компания да се оправят както могат. Ако има добри елфи, които умират за добрата кауза, то това са ваниарите и до някъде телерите, които участват в прогонването на Моргот. Всички останали са просто елфи и никак не са иделани. За тов амай сме съгласни висчки.

Митът за безгрешните елфи идва най-вече от Властелина, защото там те са видяни през очите на хобити и хора.
Aelys
Aelys
Member

Брой мнения : 1033
Години : 36
Репутация : 11
Кредит : 1094

Character sheet
Име: Верисаел Еринвар
Години: 48
Раса: Елф

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Lord Bloodraven Чет Яну 08 2009, 14:34

Ако Куруфин беше изпечен хитрец на Лутиен и е била спукана работата. Номера име е прекалено евтин, с който се опитват да минат тез двама 'убавци. Да приличал е най-много на баща си по характер и умение...Феанор не е хитрец за него всичко е черно и бяло, ако нещо не му харесва той си казва и си показва. Ако следваме логиката, че Куруфин най-много е приличал на него значи и в неговия харакер е трябвало да има нещо такова. А и историята с Мелкор...не е същата като тази на Келебримбор...Феанор буквлно му тегли една на Мелкор, което до някъде води и до цялата сага.

А Келебримбор...помня, че преди време в един друг форум бяхаме изписали фермани за него, неговия характер и защо това хубаво и умно момче е направило такова нещо...
Наистина той има известна вина за Анатар и случилото се, но тази вина тръгва от много по-далеч и аз лично го оправдавам напълно ( не само защото е от Феаноровия род, а те са ми слабост). Келебримбор израства сам- никъде не съм чела, а и никъде дори не се загатва Куруфин да е преливал от бащини чувства. До някъде и това води до раздялата на Келебримбор с рода Феаноров. Грубо казано самия той явно не се е чувствал част от тях. Минава време, Мелкор е победен и идва Саурон...или по-скоро Анатар. Какво вижда Келебримбор в него- красив непознат (елфите са като гаргите скачат на всичко що блести), който е умел в ковашките умения и има безгранични познания. Каквото и да си говорим за Келебримбор той си е ковач...не се интересува от сложни политики, войни и други такива. Основна цел в живота му е да си кова. Доста правилен избор имайки предвид до къде е стигнал дядо му забърквайки се с по-висши сили. Анатар идва при него и започва да му показва разни чудеса, з акоито нашет момче дори не е сънувало...любов от пръв поглед. Всъщност не е съвсем така, защото ако не се лъжа в Недовършени предания пишеше, че в началото много-много не му е вярвал. Тук вече може и да бъркам ако има противоположно мнение ще се поровя из книгата. Но колкото и да не му е вярвал копнежа по това да развие ковашките си умения надделява...Саурон е бил прекалено добър- учил се е от най-добрия, а Келебримбор от никой. Липсата на опит си казва думата.
Lord Bloodraven
Lord Bloodraven
太政大臣

Female
Брой мнения : 2125
Години : 450
Местоположение : Hell
Репутация : 16
Кредит : 2330

Character sheet
Име: Ая
Години: 26
Раса: Полу-елф

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Aelys Чет Яну 08 2009, 20:56

Chibi написа:Ако Куруфин беше изпечен хитрец на Лутиен и е била спукана работата. Номера име е прекалено евтин, с който се опитват да минат тез двама 'убавци. Да приличал е най-много на баща си по характер и умение...Феанор не е хитрец за него всичко е черно и бяло, ако нещо не му харесва той си казва и си показва. Ако следваме логиката, че Куруфин най-много е приличал на него значи и в неговия харакер е трябвало да има нещо такова. А и историята с Мелкор...не е същата като тази на Келебримбор...Феанор буквлно му тегли една на Мелкор, което до някъде води и до цялата сага.

А Келебримбор...помня, че преди време в един друг форум бяхаме изписали фермани за него, неговия характер и защо това хубаво и умно момче е направило такова нещо...
Наистина той има известна вина за Анатар и случилото се, но тази вина тръгва от много по-далеч и аз лично го оправдавам напълно ( не само защото е от Феаноровия род, а те са ми слабост). Келебримбор израства сам- никъде не съм чела, а и никъде дори не се загатва Куруфин да е преливал от бащини чувства. До някъде и това води до раздялата на Келебримбор с рода Феаноров. Грубо казано самия той явно не се е чувствал част от тях. Минава време, Мелкор е победен и идва Саурон...или по-скоро Анатар. Какво вижда Келебримбор в него- красив непознат (елфите са като гаргите скачат на всичко що блести), който е умел в ковашките умения и има безгранични познания. Каквото и да си говорим за Келебримбор той си е ковач...не се интересува от сложни политики, войни и други такива. Основна цел в живота му е да си кова. Доста правилен избор имайки предвид до къде е стигнал дядо му забърквайки се с по-висши сили. Анатар идва при него и започва да му показва разни чудеса, з акоито нашет момче дори не е сънувало...любов от пръв поглед. Всъщност не е съвсем така, защото ако не се лъжа в Недовършени предания пишеше, че в началото много-много не му е вярвал. Тук вече може и да бъркам ако има противоположно мнение ще се поровя из книгата. Но колкото и да не му е вярвал копнежа по това да развие ковашките си умения надделява...Саурон е бил прекалено добър- учил се е от най-добрия, а Келебримбор от никой. Липсата на опит си казва думата.

Това наричам перфектен анализ. Напълно ме убеди и съм съгласна. Наистина доста подцених Саурон. Това, че зная какво става накрая не значи, че и Келебримбор е можел да знае. Връх в творчеството на Професора 481336
Aelys
Aelys
Member

Брой мнения : 1033
Години : 36
Репутация : 11
Кредит : 1094

Character sheet
Име: Верисаел Еринвар
Години: 48
Раса: Елф

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Curunir Пон Авг 10 2009, 14:13

Силмарилион най ми харесва, но не мога да ги степенувам. Все пак това е Толкин. А има още толкова негово, което не съм изчел, поради факта, че тук не се намира.
Curunir
Curunir
New Member

Male
Брой мнения : 20
Години : 38
Местоположение : София - България
Репутация : 1
Кредит : 22

http://www.myspace.com/saruman_or

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by kali Пет Сеп 04 2009, 06:32

Според мен Силмарилион е книгата на книгите в жанра!

kali
New Member

Брой мнения : 24
Години : 49
Местоположение : България
Репутация : 0
Кредит : 24

Върнете се в началото Go down

Връх в творчеството на Професора Empty Re: Връх в творчеството на Професора

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите